Burun 1 Trilyon Koku Algılayabiliyor

21 Mart 2014, 20:56Burun 1 Trilyon Koku Algılayabiliyor

Burun 1 Trilyon Koku Algılayabiliyor

Amerikalı bilim insanları insan burnunun 1 Trilyon farklı kokuyu algılayabildiğini belirtiyor.

Şimdiye dek yaygın kanı, burnun, 400 koku alıcısıyla yalnızca 10 bin kadar öbür kokuyu algılayabildiğimiz şeklindeydi.

Science dergisinde yayımlanan yazıya kadar, insan burnu, idrak yetisinin genişliği bakımından göz ve kulağı geride bırakıyor.

New York’taki Rockefeller Üniversitesi araştırmacılarına tarafından, fiilen koku alma yetimizin sadece çok küçük bir bölümünü kullanıyoruz.

İnsan gözü, ışık alıcılarıyla 10 milyona yakın rengi görebilecek kapasitede. Kulak da yarıma milyona yakın ses tonunu duyabiliyor.

Rockefeller Üniversitesi araştırmacıları, çimen kokusundan limon kokusuna dek fazla geniş bir yelpazeden 128 öbür koku molekülü oluşturulup insanların ayrı kokuları ayırt etmede ne derece başarılı olduklarını inceledi.

Bu moleküller, alışık olunmayan kokular yaratılabilmesi için, kazara şekilde 10’ar, 20’şer veya 30’arlık gruplar halinde karıştırıldı.

Deneye katılan 26 kişiden, üç farklı örnek içindeki bir kokuyu tanımaları istendi. Bu kokulardan ikisi aynı, biri farklı olacaktı.

Araştırmacılar bu sonuçlara dayanarak, sıradan bir insanın 128 molekülden oluşturulacak bütün karışım olasılıkları sunulduğunda kaç bambaşka kokuyu varsayım edebileceğine dair bir varsayım ilerletti. Ve bu nedenle burnun en düşük 1 trilyon ayrı kokuyu algılayabildiği sonucunu çıkardı.

Rockefeller Üniversitesi araştırmacıları, bu sayının bile düşük bir varsayım olduğunu söylüyor. Araştırmanın yazarlarından Dr. Leslie Vosshall, “İnsanların koku alma konusunda ne dek iyi olduklarını gösteren ilk reel deney bu. Hayvanların çok daha iyi koku aldığı varsayılır defalarca. Lakin halk da koku almada hayli başarılı. İsterseniz daha yoğun kokuları da algılayabilir duruma gelebilirsiniz. Koku alma yetimizin çok ufak bir kısmını kullanıyoruz aslında.” dedi.

Dr. Vosshall, hayvanların koku almada insanlardan iki veya üç kat üstün olduğunu, bunun da beyinlerinin daha büyük bölümünü koku algılamaya ayırmalarından kaynaklandığını belirtti.

Oxford Üniversitesi Deneyde Kullanılan Biyoloji Profesörü Charles Spencer, koku almanın, insan duyuları aralarında daha üstün bir düzeye yükseldiğini görmekten hoşnut olduğunu lakin hala öğrenilecek çok şey bulunduğunu kaydetti. Prof. Spencer, “Ne dek fazla sayıda kokuyu ayırt edebilsek de, o fazla konuşan şarap yazarları ne derse desin, veriler gösteriyor ama, en uzman kişiler bile bir karışım içinde üçten pozitif kokuyu çıkaramıyor.

Haberin Tamamı İçin: http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/201…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *