Estetik açıdan en önemli bölge burun ucu

Burnun en uyarı çeken kısmının burun ucu olduğunu açıklayan Op.Dr. Cevdet Murat Akagün, “Bu alan estetik açıdan da çok önemlidir. Burun kanatlarını yapan iki adet “n” harfi şeklindeki kıkırdağın en üst birleşme noktalarından oluşur. Çok öbür tipleri vardır ve ırklar aralarında da karakteristik özellikler taşımaktadır. Yüksekliği, genişliği ve açıları epeyce önemlidir. Bu bölgenin cildi burundaki en kalın cilt yapısına sahiptir. Burun kökünde deri en ince iken burun ucuna geldikçe kalınlaşır ve cilt içi sebase bezlerin rakam ve yoğunluğu artar. Yalnızca bu bölgenin cerrahi olarak düzeltilmesi de mümkündür oysa hastanın burnunun geri kalan kısmının elde edilecek sonuca ahenk sağlayabilmesi içinde ameliyat öncesinde iyi bir planlama yapılması gerekmektedir. Her hasta burun ucu estetiği için yerinde aday olmayabilir o nedenle hasta bu konuyu doktoruyla çok detaylı bir şekilde tartışmalıdır. Burnu kemerli olan bir hastanın burun ucu estetiği istemesi her zaman fazla da dürüst değildir. Çoğunlukla doğru adaylar burnun öteki estetik ünitelerinin sorunsuz olduğu hastalardır” diye konuştu.

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op.Dr. Cevdet Murat Akagün, burun ucu estetiği ameliyatı hakkında şu bilgileri verdi: “Septuma yani burnu ikiye ayıran ortadaki kıkırdak yapıya, burun sırtını ve yanlarını yaratıcı kemik yapıya dokunmadan sadece burun ucunda ancak kıkırdaklara yapılan ayarlama işlemidir. Bu sayede kalın, sarkık, uzun, yüksek, sıcacık veya geniş burun uçları her yerde şekillendirilebilir. Burun kanatları daraltılabilir. Lokal hissizlik aşağıda yapılabilen bir işlemdir. Burnun dudak ile yaptığı açının değiştirilebildiği, burun ucunun kaldırılıp, inceltilebildiği, nefes alma problemine niçin olmayan, takriben bir saatlik bir ameliyattır. Gerekiyorsa ameliyat bitiminde tamponlar yerleştirilebilir ve alçı yapılabilir. Tamponsuz ve alçısız yapılması da mümkündür. Karar ameliyatınızı gerçekleştiren plastik cerraha bırakılmalıdır. Eğer tampon yerleştirilmiş ise 2.günde çekilir, alçınız var ise 5. günde çıkarılır veya değiştirilir ve yeni alçı yapılabilir. 10. günde de alçı adamakıllı çıkarılır ve masaja başlanır. Hedeflenen sonuca ulaşılması şişliklerin ayrıntılarıyla geçmesi genellikle 3 ayı bulmaktadır. Bu sürede özellikle cilt kalınlığı manâlı bir rol oynar. Burun cildi kalın olan hastalarda veya daha önce burundan cerrahi bir müdahale geçirmiş hastalarda cildin eski kalınlığına geri dönme süresi 3 ay ile bir sene aralarında bir sürede alabilmektedir. Bu ameliyatta standart Rinoplasti (estetik burun ameliyatı) ameliyatına göre çok daha eksik morarma, şişlik olur ve bu işlemden daha sonra normal hayata dönüş epeyce kısadır ve genelde sancı olmaz. Burun ucu estetiği olmaya karar vermiş bir hastanın bayağı burun estetiği ameliyatı hakkında da bilgisi olması gerekmektedir. Burun yüzün merkezinde yer alan ifadeyi her yönden etkileyen karakteristik özel bir organdır. Genişliği, yüksekliği, derinliği ve fazla önemli fonksiyonları vardır.

Şekli bireysel farklılıklar göstermektedir. Estetik burun ameliyatlarında da elde edilecek sonuçların bir standart burun olmasından ziyade; her hasta için özel olarak tasarlanması, her hastanın yüz şekli ve oranlarına uygun doğal bir netice elde edilmesine uğraşılması gerekmektedir. Burnun kendi içindeki oranları ve yüz ile ilgili oranları, kendi içindeki açıları ve yüz ile yaptığı açılar ayrıntılı olarak değerlendirilmeli ve planlama hasta ile birlikte hastanın beklentileri göz önüne alınarak ayrıntılı bir görüşme ile yapılmalıdır. Estetik burun ameliyatı almak isteyen kişinin atması gereken en önemli adım bir plastik cerraha başvurmaktır. Ameliyattan önce hasta beklentilerini ve mevcut problemlerini kendisi ne kadar iyi tanımlayabilirse ve bunu ameliyatını yapacak doktoruna anlatabilirse ameliyat ardından elde edilecek sonuçta öyle istediği gibi olacaktır.”

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op.Dr. Cevdet Murat Akagün, estetik burun ameliyatının planlanmasında daha önce kaza ya da travma geçirip geçirilmediği, ameliyat olup olmadığı, doğuştan olan bazı problemlerinin olup olmadığının fazla kayda değer olduğunu açıklama ederek, “Solunum problemlerinin olması estetik ameliyat olmaya engel değildir. Her iki problemde benzer ameliyatla rahatlıkla tedavi edilebilir. Estetik burun ameliyatı almak isteyen kişilerin arzuladıkları sonucun mükemmellik değil ayar olduğunu akılda tutarak cerrahi sonrası daha iyi belirme ve daha iyi sezme konusundaki beklentilerini doktorlarına net bir şekilde anlatmalıdır” dedi. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *