Estetik uygulamalar ne zaman yaptırılmalı?

Yavuzer, bilinenin tersine yaz mevsiminin estetik cerrahi işlemlerinin yapılamayacağı aylar olmadığını oysa hastanın üstüne düşen görevin arttığını söyledi. Güneşten korunmanın fazla kayda değer olduğunu vurgulayan Reha Yavuzer, estetik girişim yaptırmak isteyen kişilerin güz, kış ve ilkbahar aylarını tercih etmesini öneriyor.

Yavuzer hem, ameliyatlı ve ameliyatsız uygulamaların uygun zamanlamaları ile ilgili de data verdi.

Ameliyatlarda mevsimsel zamanlama önerileri:

Meme Kücültme veya Meme Dikleştirme: Bu operasyonlar yaz tatilinizden en düşük 1 ay öncesinde yapılmalıdır. Gerçekten günlük yaşantıya ameliyattan 1-3 gün sonra dönmek mümkündür. Ancak ameliyat izlerinin solmaya başlaması ve meme şeklinin yerleşebilmesi için aylara ihtiyaç duyulur. Gizli mayo giymek ve güneşlenebilmek için ise en azından bir aya gereksinim vardır

Karın Germe: Bu işlem yaz ayından en düşük 2 ay öncesinde yapılmalıdır. Keza ameliyat izlerinin solmaya başlaması hem de karın dokusunun yumuşaması ve şeklinin yerleşebilmesi için aylara gereksinim duyulur. Diğer estetik girişimlere tarafından daha uzun bir iyileşme süreci gerektirir.

Meme Büyütme: Yaz tatilinizden 3 hafta önce yapılması yeterli olur. Meme büyütme işlemi çok minik kesilerden yapıldığı için, daha hızlı bir iyileşme ve toparlanma süreci beklenir. İki hafta içerisinde güneşlenmemek şartıyla denize girebilirsiniz. Güneşlenebilmek için ise bir ayı bitirmek gerekir.

Estetik Burun Ameliyatı: Yaz tatilinizden 1 ay önce yapılması burun ameliyatları içinde yeterli olmaktadır. İyileşme gerçekte her ameliyatta 1,5-2 yıla kadar uzamaktadır oysa 2-3 aylık periyod tamamlandıktan sonradan burun son şekline yakın bir hal almaktadır. Operasyondan bir ay sonradan güneş gözlüğü kullanılabilir. Dalış ya da balıklama suya sıçramak için ise 2 ayı ummak dürüst olur.

Estetik Göz Kapağı Ameliyatı: Eğer keza daha alçak göz kapağı (göz altı torbaları) hem de üstteki göz kapağı beraber yapılıyorsa bu takdirde 2 aylık vakit gerekir. Şayet sadece üst göz kapağı yapılacaksa bu takdirde yaz tatilinden sadece 3 hafta önce yapılması yeterli olur.

Liposuction: Yağ alma işlemlerinde incelme aylar içinde gerçekleşmektedir. Her ne dek morluk ve şişlikler 2-3 hafta içerisinde yok olsada incelmenin belirli bir noktaya ulaşması için liposuction ameliyatının yaz tatilinden 2-3 ay önce yapılmasında avantaj olur. Somurtkan takdirde elde edeceğiniz sonucun bu yaz zevk almak mümkün olmaz.

Kaş Kaldırma: Kaş kaldırma ameliyatları saç içinden gerçekleştirilir. Bu ameliyatıda yaz tatilinden 1 ay önce yapıldığı takdirde kişi bir aylık iyileşmeyi takiben yeterli görsel sonuca ulaşabilir.

Yağ enjeksiyonu: Yağ enjeksiyonu sonrası uzamış morluk ve şişlikler olabilmektedir. bu nedenle bu işlemin de asgari 3 hafta dek önce yapılmasında fayda vardır.

Dolgu Uygulamaları: Yaz tatilinden 15 gün önce yapılması tatmin edici olur. Bu işlem oluşabilecek şişkinlik ve morluklar için tatmin edici olacaktır. Yaz öncesinde en çok tercih edilen dolgu bölgesini dudaklar ve elmacık kemikleri oluşturmaktadır. Bu Vesile Ile kişi adeta daha az makyaj kullanılan yaz dönemlerine hazırlık yapmış olur. Dudak dolguları ile dolgunlaşan dudakların dudak boyası ihtiyacı ortadan kalkar, elmacık kemiklerinin belirginleşmesi ise, üst yanak bölgesinin hiçbir şey kullanmadan daha göze çarpan ve dinç görünmesini sağlar. Bu iki uygulama kişiyi daha dinç gösterecektir. Buna ek olarak hyaluronik asit dolguların su bağnaz etkisi ile derinin içeriden nemlenmesi gerçekleşecek ve yaz her tarafında daha kur kalan cildimizi yıpranmaya karşı koruyucu bir etkiye sahip olacaktır.

Nokta Lifting: Yüze daha kalkık ve gergin bir bildirmek için özellikli bir dizi anatomik bölgeye noktasal olarak yapılan teknik bir dolgu uygulamasıdır. Yaz tatilinden 15 gün önce yapılması yeterli olur. Bu süreç oluşabilecek şişkinlik ve morluklar için yeterli olacaktır. Nokta lifting yüze daha devingen ve genç bir görünüm sağlar.

Botulinum Toksin (Botoks, Dysport) Uygulamaları: Yaz tatilinizden 10 gün önce yapılması tatmin edici olur. Etkinin tam oturması için ortalama geçen zaman 7-10 gündür. bu nedenle 10 gün öncesinde yapılan bir botulinum toksin uygulaması, yaz tatilinizde bütün etkiye sahip olacaktır. Yaz boyu güneş ışınlarının daha dikey gelmesi, bizlerin aralıksız dıştan olmamız mimik kaslarımızı daha artı kullanmamıza neden olmaktadır. Bunun sonucunda yaz mevsimi alın ve göz çevresi kırışıklıklarımızın daha fazla arttığı mevsimi oluşturur. Ola Ki yaz öncesi tatil hazırlığımızda botoks uygulaması yaptıracak olursak, oluşacak kırışıklıklarda azaltıcı bir etkiye sahip olacaktır.

BBL (Broad Band Light): Işık enerjisi bazlı bu teknoloji yaz aylarında da rahatlıkla yapılabilen bir uygulamadır. Yaz aylarından önce yapıldığı takdirde deri altı kollajen dokusunda sıkılaşma ve kollajen üretiminde yükselme sağlayarak bizleri yaz aylarındaki UV hasarına aleyhinde daha dayanıklı kılar. Seanslar halinde uygulanan bu yöntem yaz ardından da en sık tercih edilen yöntemlerdendir. Yaz ayı öncesinde uygulanıldığında selülit görüntüsü de azalmaktadır. Ama selülit için fayda görebilmek amacıyla çok sayıda seans gerekir.

PRP (Trombositten Zengin Plazma): Kişinin kanının alınıp belli kimyasallar yardımı ile yükselme faktörlerinin ayıklanarak kendisine geri verildiği bu yöntemde deri ve cilt altı yapılarının güneş hasarına olan direncini arttırmaktadır. Deri altı dokularının yenilenme sürecine faydası olan bu kullanım yaz boyu UV ile hasarlanan hücrelerin yenilenmesine de muavin olacaktır. Yaz tatili öncesinde bir aylık bir vakit içerisinde seanslar halinde uygulamak muhtemel olur.

Vitamin enjeksiyonları (Mezoterapi): Mezoterapi, vitamin enjeksiyonu gibi uygulamalar çok sık kullanılmasına rağmen halen faydaları bilimsel olarak bütün gösterilememiştir. Fakat bütün dünyada yaygın kullanılan bu yöntemler, derinin nemlenmesinde, içerdiği vitaminlerle metabolik olarak daha dengeli davranmasında rol oynar. Bu uygulamaların tesir edebilmesi için yaz tatilinizden en azından 2 hafta önce yaptırmakta menfaat olur. İçeriklerinin miktarına tarafından depo formda olanlarda tek seans, diğer alıcı ürünlerde ise 3-4 seans başvuru gerekebilir.

Karbon Peeling: Karbon moleküllerinin gözeneklerin içerisinde lazer yardımlı olarak patlatılması ile yağ dengesini ayarlar, gözenekleri daraltır ve daha pürüzsüz bir cilt sağlar. Tatilinizden en azından 2 hafta önce yaptırmakta avantaj olur; çoğunlukla 4-6 seans önerilir.

kaynak: aksam.com.tr

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *