Estetikte bu yanlışlara dikkat

Güzel belirmek, hem bayan keza de erkekler için vazgeçilmez bir arzudur. Kulaktan dolma bilgilerle yaptırılan estetik operasyonlar, gözden düşmüş sonuçlara yol açabilir. İmep Estetik’deri Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. İlker Manavbaşı, burun estetiği, meme protezi, göz kapağı ameliyatı, liposuctionla yağ aldırma ve botoksla gençleşme gibi
estetik operasyonlar konusunda içten bilinen yanlışları açıklıyor.

Plastik cerrahi uygulamalarına yepyeni bir teknik kazandıran Op. Dr. İlker Manavbaşı, kendi buluşu olan “Klipsleme Tekniği” ile kısa zamanda dikkatleri üstüne çekti. Son 6 yıldır da, düzeltilmesi imkansız olarak kabul edilen eğri burunlarda son derece başarılı sonuçlar elde ediyor. Manavbaşı’nın, bu vakaların sonuçlarını taşıyan İngilizce yayını ise, dünyanın en saygıdeğer dergilerinden Journal of Plastic Reconstructive and Aesthetic Surgery isimli dergide yayınlandı. Op. Dr. İlker Manavbaşı, aynı zamanda dünya çapında 99 üyesi yer alan The Rhinoplasty Society Derneği’nin de en genç üyesidir. 10 yılı aşkın deneyimiyle kendi uygulamalarından çıkardığı sonuçların derlendiği dürüst bilinen yanlışlar ise şöyle;

Estetik Operasyonlarda Içten Tanıdık Yanlışlar Nelerdir?

YANLIŞ: Gözkapağı ameliyatları hastanın görme yetisinde sorun yaratabilir.
DOĞRU: Yaşlanmanın etkisiyle göz kapağı düşebileceği gibi bazı kişilerde göz kapağı genetik olarak da düşük olabilir. Bu şart kimi vakit kişinin görmesine zarar verebilecek boyutlara varabilir. Her yaş grubundan hastaya bu şikâyetler için operasyon yapılır. Gözkapağı ameliyatları, göze zarar vermenin tersine çoğu hastada görülen ileri yaşa alt göz kapağı kaynaklı görme zorluğunun önlenmesi açısından çok faydalıdır.

YANLIŞ: Estetik burun ameliyatından sonradan burunda ağrı ve acı oluşur. Ameliyat sonrası gözlük takılmaz.
DOĞRU: Estetik burun ameliyatından daha sonra hasta burnunda sızı hissetmez. Burun ağrısı veya acısı olmaz. Hasta, kemiklere müdahale yapılmasının ağrıya yol açacağını sanarak, kemik kırılmadan ameliyat yapılmasını ister. Bilinenin aksine, ameliyat esnasında burun kemikleri kırılmaz, özel aletler ile kesilir ve bu işlem ağrı oluşturmaz. Estetik burun ameliyatından 1 hafta sonradan yani alçı çıktıktan daha sonra gözlük takmaya başlanmasında hiçbir sakınca yoktur.

YANLIŞ: Estetik burun ameliyatından sonradan burun düşebilir.
DOĞRU: Son yıllarda burnu oluşturan her yapıyı ayrı olarak ele bölge farklı alanlara yönlendirilmiş ameliyat teknikleri gelişti. Bu teknikler uygulandığında hiçbir hastada burun düşmesi problemi yaşanmaz. Ancak burun ucu hareketli bir yapı olduğundan, burun ameliyatı esnasında içten teknikler uygulanmazsa, zamanla yerçekiminin etkisiyle aşağıda dürüst düşebilir. Estetik olarak hoş bir görünüm oluşturmayıp, nefes alma problemlerine yol açabilir.

YANLIŞ: Estetik burun ameliyatından sonradan tamponlar acı vermez fakat nefes alma sorunu yaşanabilir.
DOĞRU: Tampon, burun drenajina müsade vermeyip, çıkarılırken hastaya acı verir. böylece son yıllarda burun ameliyatlarında silikon splint tercih edilmektedir. Silikon splint, tampona nazaran nefes almaya izin verir ve çıkarılırken de hastaya acı vermez. Silikon splintler, rahatça burun kanamasına yol açmadan çıkartılırlar. Ameliyattan sonradan ilk hafta silikonlar nefes almaya kısmen de olsa izin verirler. Silikonlar alındıktan sonradan ise hiç bir sorun kalmaz, bayağı nefes almaya devam edilir. Ayrıca, ameliyata yan nefes alma sorunu bir yana, hastalar ameliyatlardan daha sonra burundan daha iyi nefes almaktadır.

YANLIŞ: Sıcacık bir nefes için burun içi, estetik görünüş için burnun dışı ameliyatı yapılır. Genç yaşta burun ameliyatı yaptırılmaz.
DOĞRU: Uzun yıllardan bu yandan sürekli uygulamalar sonrası hastalarda bazı yanlış kanılar yerleşti. Bunlardan biri de nefes olmak için burnun içinin, estetik olarak güzelleşmek amaçlandığında ise burnun dışının ameliyat edilmesi gerektiğidir. Bundan Böyle günümüz çağdaş burun ameliyatları çağında, bu girişim terk edildi. Hem burun içi hem de burnun dış çeperi nefes almada benzer oranda etkin oluyor. Estetik amaçlı burun ameliyatları; kızlarda 17, erkeklerde ise 18 yaşından itibaren yapılır. Eğer temel şikâyet burundan nefes almakta zorluk ve ciddi burun eğriliği ise, fazla daha erken yaşlarda deha bu ameliyatlar yaptırılabilir.

YANLIŞ: Erkeklerde estetik burun ameliyatı doğal durmaz.
DOĞRU: Erkeklerin estetik burun ameliyatlarına yaklaşımı her zaman kadınlardan bambaşka olmaktadır. Ameliyat olduğu kısmen kesin de olsa bir bayan bunu sorun etmez iken, bir erkek için bu koşul önemli bir gerginlik kaynağı olabilir. Erkek ideal burun yapısı bayan ideal burun yapısından farklıdır. Bu kurallara uyan burun şekli bilgisayarda hasta ile beraber saptama edildikten sonradan, bire bir ameliyat sırasında uygulanmaktadır. İkinci aşamada ise, sonuç konusunda ikna olan hastalar ameliyat ve sonrası sancı ile ilgili patavatsız korkularını yenerler. Günümüzde genel anestezi son derece güvenli bir yöntemdir. Hasta da ilave bir afiyet problemi yok ise rutin testler uygulanarak ameliyata hazırlanır. Sızı konusu ise yanlış aşina bir öteki mevzudur. Burun ameliyatı ardından hastalar ağrı hissetmezler.

YANLIŞ: Estetik operasyonlar için yaz ayları uygun değildir.
DOĞRU: Yazın yalnızca yüz derisinin soyulduğu ameliyatlar yapılmaz, başkaca her türlü estetik ameliyatlar yapılabilir. Diğer mevsimlerden bambaşka olarak hasta ameliyat sahasını, yani dikiş atılan bölgeyi güneşten korumalıdır. Bunun için yüksek koruma faktörlü güneş kremleri, şapka ve şemsiye kullanılabilir.

YANLIŞ: Burun ameliyatı sonrası denize girmek risklidir.
DOĞRU: Burun estetik operasyonlarında bir diğer endişe da iyileşme sürecidir. Geliştirilen yeni ameliyat teknikleri ile kişi hiçbir morarma yaşamadan kısa sürede istediği burna sahip olduğu gibi mümkün morlukların iyileşme süresi de çoğunlukla 1 haftayı geçmez. İyileşme sürecinde deniz suyu spreyleri ilaç olarak, burnun daha kolay iyileşmesi için kullanılır. Bu sebeple bilhassa estetik burun ameliyatından 10 gün sonradan hastalara denize girmeleri önerilir. Deniz suyu ödem çözücü etkisi bir uçtan bir uca sprey kullanmadan, doğal yollarla iyileşmeye katkı sağlar, iyileşme süresi kısalır.

YANLIŞ: Meme protezi veya meme değerini düşürme operasyonu sonrası kanser riski görülebilir.
DOĞRU: Bugüne dek meme büyütme amacıyla kullanılan meme protezlerinin, meme kanseri dahil hiçbir hastalık riskini artırdığına dair herhangi bir bilimsel data bulunmamaktadır. 21.yüzyıl tıbbının vardığı kanı şudur fakat silikon ve titanyum cisim dokularına en iyi ahenk sağlayan materyallerdir. Titanyum sert dokuları teşvik etmek amaçlı kullanırken, yumuşak dokuları büyütmek için silikon kullanılmaktadır. Meme büyütme amaçlı yerleştirilen silikonlar 50 yıldır kullanılmaktadır ve hemen şimdi sağlıksız bir etkisi saptanmamıştır. Herhangi bir kanser tipiyle bağlantısı olduğu yönünde bir bulgu da bulunmamaktadır.

Bu noktada meme protezlerinin kullanımı ile ilgili tek konu protezli memelerin mamografi ile değerlendirilmelerinin oluşturabileceği güçlüktür. Son yıllarda protezlerin daha fazla kas altına yerleştirilmesi diğer bir ifadeyle protezle meme dokusunun maddi temasının azaltılması mamografi değerlendirmesindeki bu güçlüğü azaltmıştır. bununla birlikte kişinin dikkatini memeye yönelteceği ve rutin meme muayenelerini aksatmadan oluşturacağı için olası meme kanseri gelişmesi durumunda daha erken tanı konulmasını sağlar. Sıradan her 10 kadından 1 tanesinin meme kanserine yakalandığı düşünülürse erken tanı en manâlı konuyu oluşturmaktadır. Bu da kansere tedavi edilebilir devrede teşhis konmasını sağlar. Meme değeri düşme ameliyatı baştan sona, uç meme dokusu azaltıldığından, kanser geliştirebilecek hücreli azaltılmış olmaktadır. Bütün bunlar bir uçtan bir uca diyebiliriz ama, meme ameliyatlarının meme kanserini önlemede ve erken tanı konusunda olumlu etkileri vardır.

YANLIŞ: Protez ve meme amortisman operasyonu sonrası kadınlar bebeklerini emziremez.
DOĞRU: Protezin meme dokusuyla herhangi bir teması yoktur. Yerine Koyma memenin arkasına ya da meme kasının arkasına yerleştirilir. Böylece emzirme konusunda hastalar hiç bir sorun yaşamaz. Meme küçültülmesi sonrası kalan meme dokusunun meme başıyla olan bağlantısı ameliyat esnasında kesilmediğinden, memenin süt verme fonksiyonu etkilenmez.

YANLIŞ: Meme büyütme ameliyatında kullanılan protezin kesin bir zaman daha sonra değişmesi gerekir.
DOĞRU: Protezlerin muhakkak bir vakit daha sonra değişmesi gerekmez. Fazla nadir olarak ilk bir yıl içinde silikonun etrafındaki zar kalınlaşıp, kapsül denilen sert yapıyı oluşturabilir. Böyle bir durumda hastaya ağrı şehvetli verme ihtimaline karşısında silikon çıkarılır. Hemen yenisiyle değiştirilebilineceği gibi gövde dinlendirilip, bir zaman sonradan yeni bir yerine geçen kimse de konabilir.

YANLIŞ: Meme protezi ameliyatından daha sonra göğüsler sarkmaz.
DOĞRU: Pozitif kilo alınırsa veya vücuda oranla koskocoman değiştirme kullanılmışsa göğüste sarkma olabilir.

YANLIŞ: Şeker hastaları Liposuction yaptıramaz.
DOĞRU: Insanlar arasında bilinenin tersine şeker hastaları liposuction yaptıramaz grubunda değildir. Hatta bu ameliyatlardan en çok faydalanacak gruptadır. Özellikle şeker hastalarında tablo iyiye bu vesileyle, liposuction kiloya emrindeki kan basıncı hastalarına da yardımsever olur. Müşteri 2 şeker hastalığı hastalarında vücuttaki yağ oranını eksilmek, hastaya sistemik hastalıklar geliştirmemesi için muavin olarak olumlu etkiler yapar. Amerika’da şeker hastalığı için uygulanan tedavilerden biri de liposuction’dır. Ayrıca liposuction’ın psikolojik faydaları da vardır. O Kadar fazla hastada mevcut olan minör bunalım düzelir. Hasta hayatla ve kendiyle daha barışık, daha mutlu ve verimli bireyler haline dönüşür. Liposuction bu yönleriyle yalnızca estetik için yok, sağlık için de yardımcı olabilen bir yöntemdir.

YANLIŞ: Liposuction ile zayıflamak dinç değildir.
DOĞRU: Kalıtımsal özellikler sebebiyle vücudun belirli bölgelerinde biriken ve asimetriye neden olan fazla yağlardan liposuction ile kurtulmak mümkündür. Bel bölgesine veya kalçaya oturmuş, verilmesi şiddet yağlardan kurtulmak için liposuction yaptırmak hastanın sağlığına olumlu katkı oluşturacağı için faydalı bir uygulamadır.

YANLIŞ: Uzun süreli botoks uygulaması zararlıdır. Botoks uygulanan alan eskisinden daha fena görünür.
DOĞRU: Estetik operasyon yaptıran hastalar, ameliyat, botoks ya da yağ dolgusu gibi uygulamaların öncesindeki görüntülerini unutma eğilimindedir. O nedenle botoks etkisi son bulduğunda kişi operasyon öncesi halini unuttuğu için botoksun o bölgeyi daha kötü yaptığını düşünür. Bu hastalarda sıkça rastlanan bir durumdur. Bu sebeple uygulanacak tüm işlemler öncesi ve sonrası fotoğraflar çekilip, her hasta için arşiv çalışması yapılır.

YANLIŞ: Yağ dolgusu operasyonlarında hastalık kapma riski vardır.
DOĞRU: Yağ transferi; kişinin vücudunun herhangi bir yerinden alınan yağın, vücudunun başka bir yerine enjekte edilmesi işlemidir. Her hastaya kendi yağı enjekte edildiğinden hastalık kapma riski de yoktur.

YANLIŞ: Sezaryen doğum ile karın germe operasyonu birlikte yapılabilir.
DOĞRU: Bu iki operasyonun aynı anda yapılması uygun değildir. Karın bölgesinin kendini toparlaması ve son halini alması için bir süre beklemek gerekir. böylece sezaryen doğum ile benzer anda karın germe işlemi asla önerilmez ve en az 6 ay beklenmesinde üstünlük vardır.

YANLIŞ: Kepçe kulak operasyonları sadece yetişkinlere yapılır.
DOĞRU: Kepçe kulak sorunu birçok çocukta psikolojik ve ruhsal sorunlara niçin olur. aynı zamanda sosyal hayattaki yansımaları çocukları negatif etkiler. Kepçe kulak ameliyatları 5-6 yaşından itibaren yapılabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *